Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Февруари 2022

Зошто кризата во Украина?

Editor MONDE
Звукот на чизмите на прагот на Европа ги затекна западните канцеларии во паника. Во обид да добијат гаранции за заштита на нејзиниот територијален интегритет, Русија им претстави на Американците два нацрт-договори кои имаат за цел...

Биткоин, вредност со скриени дефекти

Editor MONDE
Долго време ограничени на ранг на љубопитност, „криптовалутите“ (или „крипто-средствата“ или дигиталните валути), беа на насловните страници во последниве години, вклучувајќи го и општиот печат. И со добра причина: цената на еден од најпознатите криптовалути,...

Велика Британија: демократските илузии на Лотаријата

Editor MONDE
  Во античка Атина, јавните функции во градот најчесто се доделувале со ждрепка. Додека изборите биле во корист на аристократите, распределувајќи ја моќта според нивното богатство и елоквентност, ждрепката била дизајнирана да обезбеди еднаквост пред...

Јужна Кореја: кризата со недвижности на сите нивоа

Editor MONDE
  Поранешниот фабрички работник затрупан во долгови, кој ги удвојува напорите да избега од своите доверители, претставува класично сценарио во литературата и филмот. Но, ова сега зазема непропорционални размери во јужнокорејската социјална реалност, прикажана во...

Во меѓупросторите на границите

Editor MONDE
Од 2018 година, во Сирија, гувернератот на Идлеб и северозападниот дел на гувернератот на Алепо, претставуваат де факто енклава под контрола на силите кои се борат како бунтовници против режимот во Дамаск, а под турско...

Големата рака на агробизнисот врз земјоделското земјиште

Editor MONDE
  Во април 2016 година, групацијата за преработка на храна Ривард, со седиште во Пекинг, се најде на насловните страници. Кинеските агресивни купувања, ги открија недостатоците во францускиот систем на заштита на националните земјоделски ресурси....

Каква коалиција против буржоаскиот блок?

Editor MONDE
Тој е син на лекари, учел во католичко училиште во Амиен, дипломирал на Парискиот институт за политички студии, ја посетувал Националната школа за администрација на Франција, инспектор за финансии, инвестициски банкар. Таа е ќерка на...

Хичкок во дневната соба

Editor MONDE
Откако беше „пантеонизиран“ од апсурдните списоци на најдобри филмови во историјата на кинематографијата што го ставија на врвот - Вртоглавица го замени Граѓанинот Кејн на Орсон Велс, кој самиот го симна од тронот Линениот брод...

Европа по Ангела Меркел

Editor MONDE
На 8 декември 2021 година, германската канцеларка Ангела Меркел си замина од функцијата, по шеснаесет години на чело на својата земја. Можеби нејзините четири последователни мандати ќе бидат запаметени во ретроспектива како златно доба во...

Новите парадигми на молекуларната биологија

Editor MONDE
Модерната технологијата напредува побрзо од нашата способност да ја процениме врската помеѓу нејзините потенцијални придобивки и опасности од истата. Не ги предвидуваме ризиците поврзани со употребата на нови молекуларни алатки или можните последици од ослободувањето...

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW