Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Јануари 2023

Хуманизација – за подобра капитализација

Editor MONDE
Кога Фредерик Винслоу Тејлор (1856-1915) го осмислил својот модел на научно организирање на трудот, тој имал јасна визија за тоа што сака од работниците: дека тие не треба да се мешаат во методите и динамиката...

Империјализмот на доблеста

Editor MONDE
Следење на тероризмот, промовирање на демократијата, заштита на населението... : на САД не им недостасува имагинација за да ги оправдаат своите воени интервенции и своето мешање во странство. Нов аргумент се применува веднаш штом претходниот...

Мизерија на медиумската стратегија во политиката

Editor MONDE
Може ли да се замисли позборлеста демонстрација? Еден млад студентски активист, Луис Бојар, се истакнува со својата дрскост; тој станува редовен соработник на телевизиска програма, Не го допирајте мојот телевизор, малку ценета, но многу гледана. Неговата...

Во Перу, постојан државен удар

Editor MONDE
На 7 декември, перуанскиот претседател Педро Кастиљо беше отповикан од страна на Конгресот. Пратениците го обвинија за обид за државен удар против нив и за воспоставување вонредна состојба во земјата. Конгресот го прогласи шефот на...

Оваа Кина што размислува и зборува поинаку од официјалните лица

Editor MONDE
Како што покажа неодамнешниот 20. Конгрес на Комунистичката партија на Кина (КПК), претседателот Си Џинпинг има амбиција да се искачи на нивото на Мао Цедунг, ако не, дури и да го надмине. Според некои коментатори,...

„Гости“ од Украина во Полска

Editor MONDE
Во темнината се појавуваат слаби светла. Тие ги даваат контурите на идентични прозорци на бетонска зграда во Варшава. Викотниците на шест деца одекнуваат во цементниот двор. Малите деца трчаат околу модерна мансарда и едното скока...

Калимеро на еврото

Editor MONDE
Европските монетарни власти понекогаш се потсетуваат на Калимеро, херојот на цртан филмот создаден во 1960-тите. Во текот на епизодите, малото црно пиленце со лушпа од јајце ќе се соочи со свет што тој го сметаше...

Вашингтон се обидува да ја запре ескалацијата на руско-украинскиот конфликт

Editor MONDE
За да ја прочитате содржината целосно потребно е да направите претплата за изданието за Јануари 2023. Доколку веќе сте претплатени за актуелното издание, потребно е да се најавите со вашето корисничко име и лозинка....

Обединетите Арапски Емирати, глобална лабораторија за компјутерско шпионирање

Editor MONDE
Телефонот на таксистот повторно заѕвони. Возиме по автопатот со четири ленти помеѓу Абу Даби, конзервативниот и богат главен град на федерацијата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и либералниот Дубаи, мека за туризам и „центар“ за...

Кон преговори за мировен договор

Editor MONDE
  Повиците за преговори за мировен договор во Украина неодамна се зголемија, дури и во САД. Американскиот генерал Марк А. Мили, шеф на Заедничкиот генералштаб на вооружените сили на САД, го стори тоа на почетокот...

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW