Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Октомври 2022

Атомот, централно прашање во Украина

Editor MONDE
На 11 септември 2022 година, за време на телефонскиот разговор со својот француски колега, рускиот претседател Владимир Путин го повтори своето предупредување за ситуацијата во врска со нуклеарната централа Запорожје, најголема во Европа, која се...

Големи нуклеарни желби на Блискиот Исток

Editor MONDE
„Саудиска Арабија не сака да има нуклеарна бомба. Но, ако Иран развие такво нешто, ние секако ќе го следиме примерот што е можно побргу“. Така, во март 2018 година саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед Бен Салман...

Шкотска во потрага по „праведна транзиција“

Editor MONDE
На главниот остров на Шетланд, 180 километри северно од шкотскиот брег, сопственикот на мал индиски ресторан сонува за нешто поинакво. „Мораш да заминеш, тука не остана ништо за правење, беше многу живо пред неколку години,...

Во Кина, “претседател на сите” со ахилова петица

Editor MONDE
“Мораме опстанокот да го направиме наша примарна цел”.[1] Алармот од моќниот основач на Хуавеј, Рен Женгфеи, одекна како мала бомба во кинеското комунистичко општество. Овој сопственик на бизнис, кој не е навикнат да ги споделува...

Средната класа треба да се увери

Editor MONDE
Пред почетокот на 20-тиот Конгрес на Комунистичка партија на Кина (КПК), над Кина лебди сенка: онаа на средната класа. Таа беше во средиштето на големата промена која започна во 1990-тите и останува во центарот на...

Активистите за независност се обидуваат да бидат зелени

Editor MONDE
На ретката парламентарна седница во ноември минатата година, шкотската премиерка Никола Старџен конечно ги објави овие експлозивни зборови: „Мислам дека на проектот Камбо не треба да му се даде зелено светло“.[1] Камбо, именуван по огромното...

Биоетика, тука ли си?

Editor MONDE
Веќе неколку години, постојат вртоглави перспективи да се пресечат во корен идните деца. Во 2016 година, во Јапонија, „репрограмираните“ клетки од кожата на глувчето можеа да се претворат во гамети, кои создадоа остварливи ембриони резултирајќи...

Шок за глобалната економија

Editor MONDE
Во летото 2022 година, Меѓународниот монетарен фонд ги намали своите предвидувања за глобалната економија.[1] Институцијата со седиште во Вашингтон сега проектира дека глобалниот бруто домашен производ (БДП) во 2023 година ќе биде два поени понизок...

Зона на засилено идеолошко образование?

Editor MONDE
„Ве молиме вратете ја вашата самодоверба пред да се качите“. Во една богата зграда во областа Бастилја, на секое симнување е нацртан совет со големи букви. Ова се просториите на L'Ascenseur, „коалиција на здруженија за...

Позадината на конфликтот меѓу Русија и Украина

Editor MONDE
Како болките во грбот и времето, „крајот на глобализацијата“ е еден од „костените“ кои редовно се појавуваат во печатот. Есеистите и новинарите го заковаа ковчегот на глобалната либерализација по нападите од 11 септември 2001 година,...

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW