Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Септември 2022

Вашингтон и Пекинг си играат со оган

Editor MONDE
Долго пред авионот на претседателот на Долниот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, да слета во Тајван на 2 август, односите меѓу Кина и САД дефинитивно веќе беа во надолна спирала. Американскиот претседател Џозеф Бајден...

Работата не се исплати

Editor MONDE
Социјална помош, но пред сè без зголемување на платите. Ова може да послужи како наслов на законот за куповна моќ, предложен од владата назначена од  Емануел Макрон и изгласан во јули од пратениците на претседателското...

Во Бразил, „Лула“ се врти кон центарот

Editor MONDE
Но, што му поминуваше низ умот? Кандидат за претседателските избори што ќе се одржат на 2 октомври, поранешниот шеф на државата Луиз Инасио „Лула“ да Силва (2003-2010), една од најважните личности на латиноамериканската левица, минатиот...

Враќањето на кланот Маркос на Филипините

Editor MONDE
На 9 мај 2022 година, повеќе од педесет и пет милиони Филипинци излегоа на гласање за да го изберат речиси целиот политички кадар на архипелагот, од претседател и потпретседател до градските советници. Изборите во еден...

Невозможниот руско-украински мир

Editor MONDE
Речиси шест месеци откако Кремљ ја започна инвазијата на Украина, неговата „специјална операција“ се заплетка по линијата на фронтот што се протега од предградието на Харков, на исток, до степите на украинските брегови на Црното...

Франција оди против плимата во Африка

Editor MONDE
Од брзото патување на претседателот Емануел Макрон во Африка - Камерун, Бенин и Гвинеја Бисао од 25 до 28 јули - ќе биде запаметен пред сѐ по прес-конференцијата што ја одржа со неговиот колега Пол...

Африка во искривеното огледало на француските медиуми

Editor MONDE
За да ја прочитате содржината целосно потребно е да направите претплата за изданието за Септември 2022. Доколку веќе сте претплатени за актуелното издание, потребно е да се најавите со вашето корисничко име и лозинка....

Во Израел, подемот на ултра-национализмот

Editor MONDE
Следните парламентарни избори ќе се одржат во Израел на 1 ноември, по петти пат за нешто повеќе од три години. Анкетите го потврдуваат подемот на националистичката десница со нејзините сојузници во религиозните ционистички формации -...

Европска лакомост за српскиот литиум

Editor MONDE
Во западна Србија, во близина на градот Лозница, празни куќи со закосени покриви и животни кои талкаат по пусти патишта потсетуваат на сцените од вестерн филмовите. Повеќето луѓе во селото Горње Недељице веќе ги продадоа...

Каков устав за Чиле?

Editor MONDE
Утрото на 11 октомври 2019 година, средношколка го прескокнува турникетот на метрото во Сантијаго. Наскоро ја следат десетици, а потоа стотици млади луѓе во подземните станици на главниот град на Чиле. Овој бран ученици протестира...

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW