Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Мај 2022

Емануел Макрон – триумфот на цинизмот

Editor MONDE
Пред пет години, британскиот неделник Економист, близок до екстазата, го претставуваше францускиот претседател на насловната страна. Претставен е како оди по вода облечен во костим за капење, блескав како што е неговата насмевка на фалбаџија....

Три блока и двајца губитници

Editor MONDE
  Првиот круг од претседателските избори продолжува со големиот пресврт во политичкиот простор кој започна во 2017 година. Видовме појава на три големи простори со прилично споредлива големина, чија оригиналност лежи во фактот дека тие...

И одеднаш, сега Вашингтон ѝ се насмевнува на Венецуела

Editor MONDE
Преку своите напори за соборување на претседателот Николас Мадуро, Вашингтон покажа дека е можно да се уништи земја без топови. Кога некој ја има „преголемата привилегија“ да воведува санкции врз другите народи, станува возможно да...

Дали Англија сè уште е британска?

Editor MONDE
Французите сакаат да зборуваа за своите британски соседи и да ги нарекуваат „англичани“. Ако Обединетото Кралство, унија на четири нации (Англија, Велс, Шкотска и Северна Ирска) под покровителство на Вестминстерскиот парламент, формира огромна и разновидна...

Воено-интелектуалниот комплекс

Editor MONDE
Недела, 1 април 2018 година. Граѓанската војна беснее во Либија по соборувањето и убиството на Муамер Гадафи. На промотивната турнеја за неговата книга „La guerre sans l'aimer“, Бернар-Анри Леви зборуваше тој ден за France Inter...

Во Колумбија, бравата се вика Меделин

Editor MONDE
Пристигнувајќи преку меѓународниот аеродром Рионегро во Меделин, кој има 2,5 милиони жители, патот ве води низ студените планини на Ориенте Чернано (Блиски Исток), во кои се сместени некои од најскапите вили во земјата, вклучувајќи ги...

Кога Виена беше црвена

Editor MONDE
Политика во Австрија? Силата на конзервативната струја, тежината на Католичката црква и несоодветноста на денацификацијата, спонтано доаѓаат на ум. Сепак, беше развиена во оваа земја, помеѓу 1890-тите и доаѓањето на власт на австро-фашистите во 1934...

Либан, минирана земја

Editor MONDE
Поминаа четириесет и седум години, откако Либан е во надолна линија. Наизменични граѓански војни, немири, политички напади и атентати, израелски инвазии и напади со блокади и уништување на инфраструктурата, финансиски и монетарен колапс, сето тоа...

Како Пекинг ја апсорбира Кина

Editor MONDE
По кинескиот пораз во првата опиумска војна, договорот од Нанкинг во 1842 година го отстапил островот Хонг Конг на Обединетото Кралство. За време на конвенцијата во Пекинг во 1860 година, по втората опиумска војна, Кина...

Стокамин, приказна за државно фијаско

Editor MONDE
Единственото француско место за длабоко закопување на отпадот, рудниците за поташа во Алзас, веќе дваесет години се домаќини на запаливи и потенцијално опасни производи за подземните води, спротивно на гаранциите дадени на почетокот. Уште полошо:...

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW