Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Октомври 2021

Битка на орелот и змејот во Латинска Америка

Editor MONDE
На 9 декември 2020 година, Финансиската корпорација за развој (DFC), американска агенција за финансирање, слета во Еквадор со својот „нов модел“ на рамковен договор наменет за земјите од Латинска Америка. Ова вклучува доделување заем од...

Featured Каде ќе бидеме во 2041ва година?

Editor MONDE
Оваа година (2021) Македонија слави 30 години независност. За време на одбележување на овој јубилеј, треба да размислуваме каде ќе бидеме во 2041ва година. Но зошто ја споменувам 2041ва година? Тоа е 20 години од...

Занемарената специфичност на локалните џихади

Editor MONDE
Поимот „тероризам“ стана аршин против која се мери секој настан поврзан со муслиманскиот свет. По падот на Кабул во август 2021 година, медиумите и многу западни набљудувачи постојано се прашуваат дали враќањето на Талибанците на...

Операцијата „Бархан“ и нејзините европски помошници

Editor MONDE
Во село на дваесетина километри од Гао, во северниот дел на Мали, три оклопни возила се поставени помеѓу глинени куќи. Војниците се истоваруваат среде магарињата и се обврзуваат да ја следат околината, со оружје во...

Бразил

Editor MONDE
Западнат во пандемија што доби изглед на кошмар, Бразил се чини дека живее во агонијата на својот најнов демократски период. Веќе неколку месеци, коалицијата на сили предводена од претседателот Жаир Болсонаро, избран во 2018 година,...

Змиите сѐ уште убиваат

Editor MONDE
Од оризовите полиња во Керала до полу - сушните рамнини на Раџастан, змиите ја населуваат земјата и имагинацијата на селаните во Индија. Хиндуистичките и будистичките култови се полни со божества, духови, полу-човек,  полу змија, чувари...

Геополитика на булдожер во Сахара

Editor MONDE
  Заминувајќи од родната Гвинеја со соседот без да знае каде оди, Јусуф[1] го преминал Мали, соседна земја моментално во војна, ги преминал алжирските граници, одел по врелиот песок во либиската пустина и се соочил...

Фудбалерот и истражувањето

Editor MONDE
Случајностите понекогаш се поучни. На 10 август, дневниот весник Ле Монд известува дека платата на фудбалерот Лајонел Меси во клубот Пари Сен Жермен ќе изнесува 40 милиони евра нето годишно, додека пак просечната плата на...

Аферата Санкара, долга борба за вистината

Editor MONDE
Судењето за наводните убијци на претседателот на Буркина Фасо Томас Санкара и неговите придружници за време на државниот удар од 15 октомври 1987 година, се отвора во Уагадугу на 11 октомври 2021 година. Водачот на...

Повеќе да не се плашиме од одрастот

Editor MONDE
  Една меѓународната платформа за плодна дебата сега е анимирана околу поимот на одраст (т.е. degrowth).[1] Од доста очигледни еколошки причини, можноста за бесконечен раст во конечен свет повеќе не може да биде илузија. Во...

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW