Le Monde Diplomatique – Македонско издание

Во Салвадор, биткоини, либертаријанци, војна против банди и претседателски твитови

Избран во јуни 2019 година на функцијата, претседателот на Салвадор Најиб Букеле има намера да го намали криминалот во својата земја со извршување масовни затворски казни пркосејќи на индивидуалните слободи и човековите права. Како многу активен на социјалните мрежи, тој се украсува и со ликот на технолошки вешт човек и планетарен промотор на криптовалутите. Но, оваа мешавина лошо ги крие слабостите на неговата политичка програма.


Oд нашиот специјален кореспондент Ен-Доминик Кореа*
*Новинар


Фото: leonardo-dourado/pexels

Група туристи во кратки панталони украсени со хавајски цвеќиња, капи за скејтери и слабо намачкана крема за сончање на нивните лица, шетаат низ песочните патеки на Ел Зонте, место за сурфање кое се наоѓа на еден час од главниот град на Салвадор, најмалата земја во Централна Америка. Зборуваат англиски со...

За да ја прочитате содржината целосно потребно е да направите претплата за изданието за Јуни 2021.
Доколку веќе сте претплатени за актуелното издание, потребно е да се најавите со вашето корисничко име и лозинка.

Поврзани текстови

Кошничка

Cart is empty

Вкупно
ден0.00
0
LeMonde Diplomatique - македон

FREE
VIEW